Archiwum 27 sierpnia 2015


sie 27 2015 Collegium Polonicum

Masz mature? Czeka na Ciebie stypendium!
Uwaga maturzysci ze Slubic! Jest szansa na zdobycie pieniedzy na studia. Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, która uczestniczy juz w kolejnej edycji Programu Stypendiów Pomostowych, zaprasza do skladania wniosków o stypendium.
Aby ubiegac sie o stypendium, nalezy spelnic nastepujace warunki:
byc maturzysta z 2015 roku,
zostac przyjety na I rok dziennych studiów I stopnia, lub I rok dziennych jednolitych studiów magisterskich na polska panstwowa uczelnie wyzsza,
pochodzic ze wsi lub miasta do 20 tysiecy mieszkanców z województwa lubuskiego,
pochodzic z rodziny, której dochód na osobe nie przekracza 1225 zl netto, lub 1400 zl netto, gdy czlonkiem rodziny jest dziecko legitymujace sie orzeczeniem o niepelnosprawnosci.
Wszystkie powyzsze warunki musza byc spelnione lacznie, a ponadto nalezy posiadac rekomendacje organizacji lokalnej uczestniczacej w programie (w tym przypadku Fundacji na rzecz Collegium Polonicum), która wspólfinansuje stypendia z wlasnych srodków.

Trwa rekrutacja na Collegium Polonicum
W Collegium Polonicum w Slubicach trwa rekrutacja na rok akademicki 2015/2016. Zobacz jakie kierunki mozesz studiowac we wspólnej placówce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odra.
Uczelnia w Slubicach zaprasza do podjecia studiów na jednym z nastepujacych kierunków:
Filologia germanska (I stopnia)
Bezpieczenstwo narodowe (I stopnia)
Prawo (jednolite magisterskie)
Stosunki miedzynarodowe (studia II stopnia)
Kulturoznawstwo, spec. komunikacja miedzykulturowa (studia II stopnia)
Filologia angielska, spec.  jezyk angielski i komunikacja miedzykulturowa w Europie (studia II stopnia)
Po szczególowe informacje, terminy rejestracji i skladania dokumentów zapraszamy na strone www.cp.edu.pl
To co wyróznia Collegium Polonicum, to wspólne kierunki studiów prowadzone przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odra. Absolwenci takich kierunków otrzymuja dwa dyplomy ukonczenia studiów – polski i niemiecki.
Kandydaci na kierunki wspólne moga sie rejestrowac tylko do 15 lipca (po stronie niemieckiej) – szczególy na stronie www.europa-uni.de

Czy warto studiowac w Collegium Polonicum?
Planujesz studia i zastanawiasz sie nad wyborem Collegium Polonicum w Slubicach? Zobacz jak od kuchni wygladaja studia na polsko-niemieckim pograniczu i dlaczego warto wybrac wlasnie to miejsce.
O opinie na temat uczelni i studiowania w Slubicach i Frankfurcie zapytalismy samych studentów. Ich opowiesci w formie wywiadów bedziemy prezentowac w kolejnych artykulach. Cykl powstal we wspólpracy z Collegium Polonicum w Slubicach.
Dzis rozmowa z Michalem Olszakiem, studentem V roku prawa polsko-niemieckiego.
Dlaczego wybrales polsko-niemieckie prawo?
Otóz idac do gimnazjum do Zespolu Szkól w Policach wybralem klase o profilu jezykowym, niemieckim. Nastepnie udalo mi sie zdac wewnetrzne testy i tak zostalem uczniem delegowanym do Europejskiego Gimnazjum Polsko-Niemieckiego w Löcknitz, gdzie w 2010 roku uzyskalem niemiecka mature. W tym momencie powstalo pytanie – co dalej, jakie studia? Powinienem studiowac w Polsce czy w Niemczech? Po raz pierwszy o kierunku prawo polsko-niemieckie i o Viadrinie dowiedzialem sie w 2009 roku, kiedy to do naszej szkoly przybyla kolezanka, która wówczas rozpoczela studia na Viadrinie i opowiadala o mozliwych kierunkach studiów, ogólnie o Viadrinie, Collegium Polonicum, Frankfurcie itd. Natomiast na poczatku 2010 roku szkola zorganizowala wycieczke do Frankfurtu, aby zobaczyc Viadrine na wlasne oczy i miec okazje porozmawiac ze studentami, zadac nurtujace pytania. To wlasnie ta wizyta we Frankfurcie nad Odra, chec stania sie w przyszlosci prawnikiem oraz mozliwosc wykorzystania jezyka niemieckiego zadecydowaly o tym, ze wybralem ten kierunek.
Co wyróznia ten kierunek?
Na pewno jest bardzo wymagajacy, szczególnie ze wzgledu na to, ze w ciagu pieciu lat poznajemy dwa porzadki prawne – polski i niemiecki. Wymaga to duzego nakladu pracy i ciaglego doskonalenia jezyka niemieckiego. Niemniej warto podjac to wyzwanie, poniewaz kazdy student majacy wiedze na temat polskich i niemieckich przepisów jest idealnym, potencjalnym pracownikiem dla kancelarii, które zajmuja sie sprawami polsko-niemieckimi, a takich jest coraz wiecej na rynku.
Jak sie studiuje?
Frankfurt i Slubice to wymarzone miejsce do studiowania. Mamy do dyspozycji przestronne i wygodne pomieszczenia Viadriny i Collegium Polonicum, bardzo dobrze wyposazone biblioteki oraz cala palete mozliwosci spedzania wolnego czasu. Bardzo duzym plusem jest bliskosc Berlina. Ale przede wszystkim mozna spotkac tu wspanialych ludzi ze wszystkich zakatków Polski, Niemiec, a nawet calej Europy, co buduje fenomenalna atmosfere i daje mozliwosc poznania innych kultur.
Czy macie zajecia praktyczne?
Oczywiscie. W toku polskich studiów przewidziane sa konwersatoria, na których uczymy sie stosowania przepisów wykorzystujac konkretne historie, tzw. stany faktyczne. To samo dotyczy niemieckich zajec.
Czy zajecia w jezyku niemieckim stanowily problem?
Najgorzej bylo na pierwszym roku. Przede wszystkim trzeba miec na uwadze, iz jezyk prawniczy jest specyficzny i miejscami malo zrozumialy dla przecietnej osoby, a to wszystko jeszcze po niemiecku. Kombinacja zawilych sformulowal oraz mnóstwo specjalistycznych okreslen tudziez zwrotów stanowily na poczatku wielkie wyzwanie. Jednak po dwóch semestrach wspomniane problemy jezykowe mozna opanowac, zaczynaja w naturalny sposób znikac.
Jak spedzasz wolny czas?
Niestety ze wzgledu na duza ilosc zajec nie ma go za duzo. Wracajac do meritum, mamy na akademikach kort tenisowy, bardzo chetnie z niego korzystam. Ze wzgledu na piekna okolice i otoczenie Slubice oraz Frankfurtu mozna wybrac sie na jogging albo na przejazdzke rowerem. Kilkukrotnie wybieralem sie tez ze znajomymi do Berlina, poniewaz jest tam wiele ciekawego do zobaczenia, np. slynny Weihnachtsmarkt czy okolicznosciowe wystawy.
Czy na studiach istnieje mozliwosc zdobywania praktyki?
Przy Collegium Polonicum dziala Studencka Poradnia Prawa. Moga do niej wstepowac studenci juz III roku prawa. Celem poradni jest z jednej strony niesienie pomocy Klientom, którzy sie po nia zglaszaja, a z drugiej ksztalcenie studentów, wlasnie na podstawie spraw, z którymi ludzie sie do nas zglaszaja. Poradnia prawa jest swietnym sposobem, aby posmakowac prawdziwej pracy prawnika. Roczna dzialalnosc w poradni jest zaliczana przez niemiecka strone jako trzymiesieczna praktyka, albowiem taka jest wymagana przez program studiów w zakresie niemieckich zajec. Mozna równiez zdobywac pierwsze szlify praktykujac u lokalnych prawników w Slubicach czy Frankfurcie, a nawet w Berlinie. Praktyka jest swietnym sposobem na sprawdzenie oraz poszerzenie swojej wiedzy.

Planujesz studia i zastanawiasz sie nad wyborem Collegium Polonicum w Slubicach? Dzis kolejna publikacja na ten temat przygotowana we wspólpracy ze slubicka uczelnia.
O zaletach studiowania w Slubicach opowiada Kacper Kuchcicki, student germanistyki miedzykulturowej.
Czym jest germanistyka miedzykulturowa?
W ramach kierunku studiów filologii germanskiej zajmujemy sie badaniem i opisem jezyka niemieckiego, kultury i literatury – mówi Kacper Kuchcicki student germanistyki miedzykulturowej w Collegium Polonicum w Slubicach (studia I stopnia), wspólnego kierunku Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odra. Kierunek ten powstal w roku akademickim 2011/2012 i cieszy sie duzym zainteresowaniem zarówno studentów i studentek z Polski, jak i z Niemiec oraz innych krajów.
Czym jest germanistyka i dlaczego jest „miedzykulturowa”?
Mamy bezposredni kontakt z kultura niemiecka, co jest rzecza najwazniejsza przy nauce jezyków obcych, a przede wszystkim dla osób studiujacych germanistyke. Wymiana kulturowa jest obecna na kazdych zajeciach, poniewaz czesto jestesmy odpowiednio grupowani, aby korzystac jak najwiecej z kontaktów z ludzmi o innym pochodzeniu, czy kulturze. Rokrocznie zapraszane sa równiez studentki i studenci z Chin, którzy czynnie biora udzial w zajeciach przez caly rok, co przenosi wymiane kulturowa na nowy poziom.
Co daje studiowanie na polsko-niemieckiej granicy?
Germanistyka miedzykulturowa proponuje szeroki zakres mozliwosci – studiujacy, jako studenci obu uczelni korzystaja z wielu udogodnien, jak chociazby zajecia w Centrum Jezykowym, które jest jedna z czesci Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, czy z dodatkowych zajec w lektoratach Collegium Polonicum, korzystanie z obu bibliotek, bilet semestralny na Berlin i Brandenburgie. Zajecia germanistyki sa prowadzone w oparciu o porównania polsko-niemieckie w kazdej dziedzinie wiedzy, która zdobywamy podczas zajec, dlatego umozliwia to rozwijanie wiedzy o stosunkach pomiedzy dwoma panstwami oraz doswiadczanie róznic kulturowych.
A co po studiach? Jakie sa mozliwosci kariery zawodowej?
Program germanistyki miedzykulturowej jest szerszy w porównaniu do standardowej filologii germanskiej, przez co mamy wieksze mozliwosci dalszego wyboru studiów, czy to w Niemczech, czy w Polsce. Studia te przygotowuja nas czesciowo do pracy w róznych osrodkach kultury, w wydawnictwach, czy tez jako tlumacze, jako nauczyciele, w dyplomacji czy redakcjach. Wedlug artykulu portalu „Alumni” germanisci w ostatnich czasach nie sa juz traktowani jak kandydaci na tlumaczy, czy nauczycieli jezyka, poniewaz w germanistyce kryje sie duzo wiecej potencjalu, np. dla kulturoznawców czy dziennikarzy. Wiedza o jezyku i kulturze sprzyja procesowi rozwijania umiejetnosci pisania róznych gatunków tekstów - akademickich, beletrystycznych czy dziennikarskich, a poznawanie kultury niemieckiej oraz polskiej pozwala na zajecie w przyszlosci pozycji osoby posredniczacej, która bedzie miala doswiadczenie w zróznicowaniu kultur oraz umiejetnosc odnalezienia sie w kazdej z nich.
Dziekujemy za rozmowe.

Germanistyka miedzykulturowa
Glównymi elementami programu sa:
intensywna nauka jezyka niemieckiego dla wszystkich studentów i studentek nie-niemieckojezycznych oraz polskiego dla studentów i studentek niemieckojezycznych oraz inne jezyki obce;
zagadnienia kultury niemieckiej w kontekscie srodkowoeuropejskim
historia literatury w kontekscie polsko-niemieckim i wiedza o literaturze
komunikacja miedzykulturowa
tlumaczenia fachowe, naukowe oraz ustne
Wszystkie zajecia sa prowadzone w jezyku niemieckim, a odbywaja sie zarówno w Collegium Polonicum w Slubicach oraz na campusie Viadriny w sasiednim Frankfurcie nad Odra. Absolwenci i absolwentki germanistyki miedzykulturowej otrzymuja na zakonczenie studiów dwa dyplomy polski – z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz niemiecki – z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Umozliwia to kontynuacje studiów zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Planujesz studia i zastanawiasz sie nad wyborem Collegium Polonicum w Slubicach? Dzis kolejna publikacja na ten temat przygotowana we wspólpracy ze slubicka uczelnia.
O zaletach studiowania w Slubicach opowiada Kamil Szlosek, student stosunków miedzynarodowych.
Jak sie studiuje “international relations” na Collegium Polonicum UAM?
Na studiowanie stosunków miedzynarodowych w jezyku angielskim warto wybrac uczelnie, która ma dobrze rozwiniete relacje z instytucjami ponadnarodowymi - mówi Kamil Szlosek, student kierunku “international relations” w Collegium Polonicum UAM w Slubicach. Dzieki temu mozna poznac w praktyce np. jak dzialaja instytucje Unii Europejskiej.
Kierunek “International relations” pojawil sie w ofercie Collegium Polonicum  UAM w Slubicach w roku akademickim 2014/15. To program studiów “stosunki miedzynarodowe” prowadzonych  w jezyku angielskim. W Collegium Polonicum na nowym kierunku utworzono specjalnosc wspólpraca regionalna i transgraniczna. Warto dodac, ze to jedyny taki projekt w Polsce, który powstal w partnerstwie z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odra. Viadrina to najbardziej umiedzynarodowiona uczelnia w Niemczech.
Rok wczesniej  kierunek “international relations” pojawil sie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w ofercie Wydzialu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Cieszyl sie duzym zainteresowaniem zarówno wsród polskich, jaki i zagranicznych studentów.
Dlaczego wybrales kierunek international relations?
Zawsze interesowaly mnie stosunki miedzynarodowe. Zarówno te polityczne, jak i miedzyludzkie i miedzykulturowe. Mialem nadzieje, ze takie studia beda ciekawe i sie nie pomylilem. Czesc toku studiów to klasyczne zajecia w bloku akademickim. Myla sie ci, którzy utozsamiaja studiowanie stosunków miedzynarodowych z teoria o przeszlych konfliktach. Wbrew pozorom, jest to praktyczny kierunek: wiedza na temat odmiennych kultur i religii ulatwi wdrozenie sie w zawile relacje miedzy panstwami, natomiast umiejetnosci dyplomatyczne i negocjacyjne pozwola na osiaganie sukcesów w biznesie. Podczas wykladów dostajemy solidna dawke wiedzy o wspólczesnym swiecie i relacjami nim rzadzacymi.
A jak wygladaja zajecia praktyczne?
Mamy takze szereg kursów z “miekkich kwalifikacji”, tzw. soft skills. Prowadzone sa w formie warsztatów. Mozemy na nich uczyc sie autoprezentacji, jak prowadzic dialog. Ze wzgledu na fakt, ze grupa jest nieliczna, mamy bezposredni kontakt z wszystkimi wykladowcami i wszystkie sprawy jestesmy w stanie na biezaco oceniac. Wykladowcy ze wzgledu na specyfike naszej grupy  ida nam na reke w relacjach zwiazanych z praca, z naszym zaangazowaniem  w inne obszary dzialan, przez co mozemy laczyc obowiazki zawodowe, swoje plany zwiazane z kariera i obowiazki zwiazane ze studiami.
Czy dla Ciebie ma znaczenie, ze studiujesz stosunki miedzynarodowe po angielsku?
Chcialbym kiedys zajmowac sie  wspólpraca miedzynarodowa. A to wymaga bieglej znajomosci jezyka nie tylko na poziomie “small talk”, pogawedek przy kawie. Kontakt z zywym jezykiem wykorzystywanym w biznesie i polityce to umiejetnosc, która trudno zastapic. Poza tym program studiów umozliwia kontakt z osobami róznej narodowosci. Zarówno studentami, wykladowcami, jak i pracownikami instytucji miedzynarodowych.
Na czym to polegalo?
Mielismy w ciagu pierwszego roku dwie wizyty studyjne. Podczas pieciodniowej wizycie w Brukseli rozmawialismy z osobami pracujacymi w administracji, dyplomacji i organizacjach miedzynarodowych, które maja wplyw na ksztaltowanie polityki Unii Europejskiej. Z kolei podczas trzech dni w Warszawie spotykalismy sie z przedstawicielami polskich instytucji rzadowych oraz agend miedzynarodowych pracujacych w Polsce.
Co zadecydowalo, ze “international relations” zdecydowales sie studiowac wlasnie na Collegium Polonicum  UAM w Slubicach?
Na pewno duze znaczenie mial program studiów i dobre kontakty z instytucjami miedzynarodowymi. To dzieki nim nie tylko czytamy o stosunkach miedzynarodowych w ksiazkach, ale i przygladamy sie bezposrednio jak np. dzialaja agendy  Unii Europejskiej. Jednak nie mniej wazne jest polozenie uczelni na granicy z Niemcami oraz bliska wspólpraca z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odra .
Co daje wspólpraca z Viadrina?
Mamy pelen dostep do kursów, które sa oferowane na UE Viadrina. Jest tam bardzo duzo programów kursowych  ma charakter multikulturalny. Pozwalaja zobaczyc aspekty polityczne w szerszym kulturowym ujeciu. To w koncu najbardziej miedzynarodowa uczelnia niemiecka. Mamy tam zajecia, ale i znajomych i przyjaciól. To niezwykle, jak sama bliskosc granicy pozwala doswiadczac na kazdym kroku transgranicznosci  i rozmawiac na tematy z nia zwiazane. Na co dzien korzystamy z pewnych udogodnien, o których pózniej rozmawiamy w trakcie studiów. Najprostszym przykladem jest  transgraniczny autobus kursujacy miedzy Slubicami, a Frankfurtem. Taki proste narzedzie pozwalajace obserwowac jak ksztaltuja sie róznice kulturowe i wspólpraca ponad nimi.
Podobno wielu studentów  “international relations” skusila bliskosc Berlina
To prawda. Z jednej strony mieszkamy w Polsce w Slubicach, w kameralnym osrodku akademickim. Koszty zycia, mieszkania, jedzenia sa naprawde bardzo przystepne. A akademiki uczelniane na europejskim poziomie. Z drugiej strony w ciagu  niespelna godziny dojedziesz pociagiem na Hauptbanhof w Berlinie. Czyli znajdujesz sie w centrum jednej z najbardziej kosmopolitycznych metropolii w Europie. Korzystasz do woli z berlinskiej oferty kulturalnej, rozrywkowej, studenckiej czy tez zawodowej. Mozna wiec powiedziec, ze na Collegium Polonicum budowane relacje sa miedzynarodowe w kazdym slowa tego znaczeniu.

Planujesz studia i zastanawiasz sie nad wyborem Collegium Polonicum w Slubicach?  Zobacz co o studiowaniu w Slubicach mysli Kamila Fabjanczuk. Dzis ostatni z cyklu wywiadów przygotowanych wspólnie z Collegium Polonicum.
Dlaczego wybralas bezpieczenstwo narodowe w Collegium Polonicum?
Slubice sa urokliwym miasteczkiem, gdzie na co dzien stykaja sie ze soba róznorodne kultury i narodowosci. Panuje tutaj specyficzny i unikatowy mikroklimat - klimat Multikulti, który równiez przenika przez mury naszej uczelni dzieki wspólpracy z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie.
Na uwage zasluguje równiez fakt, ze stajac sie studentem Collegium Polonicum, przynalezymy do spolecznosci akademickiej jednego z najlepszych uniwersytetów w kraju - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. UAM od kilku lat zajmuje podium w rankingu najlepszych uczelni wyzszych miesiecznika Perspektywy, co dla mnie, rodowitej slubiczanki, bylo bardzo duzym atutem i jednym z powodów, dla których zdecydowalam sie rozpoczac studia wlasnie w Collegium Polonicum.  Nie trzeba daleko szukac czy wyjezdzac do wielkich metropolii i martwic sie o miejsce w akademiku, zeby zdobyc dyplom renomowanej uczelni.
Dlaczego bezpieczenstwo? Jak sie z reguly przyjelo, bezpieczenstwo narodowe nie ma wymiaru tylko i wylacznie militarnego zwiazanego z ochrona terytorium, bezpieczenstwo to takze dbanie o jakosc zycia obywateli kraju, które obejmuje gwarancje w zakresie prawa do realizacji potencjalu rozwojowego w obszarze kulturalnym, czy spolecznym oraz ochrone praw i wolnosci obywatelskich.
Co wyróznia ten kierunek?
W programie znajduja sie przedmioty, które bez watpienia przygotuja nas do pracy w strukturach administracji publicznej, tej panstwowej i samorzadowej, organizacjach zajmujacych sie bezpieczenstwem obywateli, zespolach reagowania kryzysowego, ale takze w instytucjach badawczych, czy akademickich zajmujacych sie problematyka bezpieczenstwa.
Jak sie studiuje?
Bez watpienia na uczelni panuje przyjazna atmosfera i to nie tylko wsród studentów. Mniejsze uczelnie po prostu maja to do siebie. Mniejsza liczba studentów = lepszy kontakt z wykladowcami i slynnymi paniami z dziekanatu. Nasze panie sa z pewnoscia zaprzeczeniem krazacych anegdot.
Czy macie zajecia praktyczne?
Bezpieczenstwo narodowe w Collegium Polonicum to nie tylko nauka i ksiazki. W ramach jednych z wykladów mielismy okazje pójsc z wizyta do Komendy Powiatowej Panstwowej Strazy Pozarnej czy Policji i zobaczyc jak w praktyce wygladaja zasady funkcjonowania  obu jednostek.  Jeszcze w tym roku wezmiemy udzial w specjalistycznym kursie ratownictwa medycznego, a po wakacjach czeka na nas szkolenie z technik samoobrony. Poza tym uczelnia jest gospodarzem wielu konferencji i spotkan z publicystami, prawnikami czy dyplomatami z obu stron granicy, w których studenci oczywiscie maja mozliwosc wziecia udzialu.
Jak spedzasz wolny czas?
Mój wolny czas to czas dla sportu. Osobiscie postawilam na jogging, ale milosnicy rowerów,  gier zespolowych, czy sportów silowych znajda równiez cos dla siebie.
Przez Slubice prowadzi Miedzynarodowy Szlak Rowerowy Odra – Nysa, na osiedlu studenckim znajduje sie boisko do koszykówki i kort tenisowy, jest tez ogólnodostepna silownia.
Czy na studiach istnieje mozliwosc zdobywania praktyki?
Bezpieczenstwo narodowe w Collegium Polonicum ma profil praktyczny i w ramach studiów kazdy z nas odbedzie praktyke w placówce zwiazanej w szeroko pojmowanym pojeciu bezpieczenstwa.
Jakie sa plusy studiowania na polsko-niemieckiej granicy?
Mysle, ze dzisiaj mozna smialo powiedziec, ze dzieki wielu wspólnym polsko-niemieckim projektom, ale takze i kierunkom studiów ta ‘granica’ ulega pewnemu zatarciu. Slubice i Frankfurt dzieki wspólpracy, wspólnym projektom i wspólnym kierunkom tworza jedna spolecznosc. Nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie mozna zdobyc jednoczesnie dwa dyplomy, gdzie germanisci moga niemiecki potrenowac w praktyce, studenci prawa zdobyc wiedze z zakresu, nie tylko prawa polskiego, ale i niemieckiego, a studenci bezpieczenstwa narodowego moga zmierzyc sie z problemami i zaletami otwartych granic.

Du bist so deutsch!
Collegium Polonicum zaprasza na spotkanie autorskie z tlumaczka literatury i pisarka Agnieszka Kowaluk. Glównym tematem rozmowy bedzie jej ksiazka „Du bist so deutsch! Mein Leben in einem Land, das seine Tugenden nicht mag“.
Agnieszka Kowaluk to wybitna tlumaczka literatury niemieckiej. Wychowala sie i dorastala w Polsce, lecz od najmlodszych lat interesowala ja kultura niemiecka. W wieku 30 lat przeprowadzila sie do Niemiec, gdzie stala sie, mówiac jej wlasnymi slowami, „profesjonalna obserwatorka” Niemców. Jej obserwacje zaowocowaly seria felietonów dla Süddeutsche Zeitung i ksiazka, w której w gleboki, uwazny i nie pozbawiony autoironii sposób rozprawia sie ze stereotypami o Polakach i Niemcach, nie tracac z oczu trudnego pytania o tozsamosc w wielokulturowej rzeczywistosci.

W Collegium Polonicum powstaje miedzynarodowy wydzial
Collegium Polonicum, które od 20 lat jest jednym ze sztandarowych przykladów wspólpracy polsko-niemieckiej, mocno stawia na rozwój. Na uczelni ma powstac "Miedzynarodowy Wydzial Studiów Europejskich i Regionalnych" z budzetem 8 mln zlotych rocznie.
Nowa struktura zostanie utworzona na bazie istniejacego juz Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego oraz profesur Brandenburgii i Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Viadriny. To zupelnie nowa idea nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Na naszym kontynencie nie powstal dotychczas wydzial bedacy czesc wspólna dwóch uniwersytetów z dwóch panstw.
Eksperyment ten ma nie tylko poglebic wspólprace polsko-niemiecka, ale równiez przyczynic sie do rozwoju badan, które beda prowadzone na swiatowym poziomie.
Wydzial to az 30 nowych etatów, w tym 10 dodatkowych profesur poswieconych najnowszym obszarom humanistyki: mediom spolecznym, migracji, wirtualnej rzeczywistosci oraz kulturowym, ekonomicznym i prawnym konsekwencjom cyfryzacji rzeczywistosci.
Otwiera to przed nami nowe perspektywy nie tylko w badaniach, ale równiez w dydaktyce. Mamy nadzieje, ze nowe wspólne kierunki studiów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odra przyciagna kandydatów nie tylko z regionu, ale wrecz z calej Europy - podkresla dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum.
Grupa ekspertów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie na Odra postanowila, iz wydzial bedzie nosil nazwe "Miedzynarodowy Wydzial Studiów Europejskich i Regionalnych". Polska uczelnia szacuje, ze do jego realizacji potrzebne bedzie zwiekszenie budzetu Collegium Polonicum o 8 milionów zlotych rocznie.
- Napawa optymizmem fakt, ze kraj zwiazkowy Brandenburgia, ustami Minister ds. Nauki, Badan i Kultury, pani prof. Sabine Kunst zadeklarowal prawie 6 milionów zlotych. Oba uniwersytety licza równiez na konstruktywna postawe polskiego rzadu. W politycznie trudnych czasach polsko-niemiecki wydzial w Collegium Polonicum ma byc swiadectwem zywotnosci idei europejskiej oraz trwalosci wspólpracy obu krajów - powiedziala naszej redakcji Ewa Bielewicz-Polakowska z dzialu PR uczelni.

wacekszogun : :